Jdi na obsah Jdi na menu
 


Francouzskou ministryní financí se stala žena

20. 6. 2007

V nové Sarkozyho vládě bude post ministryně financí zastávat 51letá právnička a ekonomka Christine Lagarde. Francie tak bude mít vůbec poprvé v čele tohoto rezortu ženu.

Ve prospěch Christine Lagarde hovoří zejména fakt, že se dokázala prosadit v USA. Bohaté zkušenosti totiž získala zejména díky práci pro jednu z největších amerických právních firem - Baker & Mackenzie, v jejímž čele vůbec jako první žena stanula. Její specialitou je pracovní právo a boj s ekonomickými kartely. Ani v politice není žádnou novickou. Před dvěma lety se stala ministryní obchodu, před měsícem si ji Sarkozy vybral na ministerstvo zemědělství. Dařilo se jí také ve sportu - je mistryní Francie v synchronizovaném plavání.

Do Sarkozyho vlády se dostaly další dvě ženy: státní tajemnicí pro lidská práva se stala 30letá senegalská rodačka Rama Yade, státní tajemnicí pro města zase muslimka Fadela Amar.

Jmenování Christine Lagarde do čela ministerstva financí je zásadní, protože ženy obvykle zastávají pozice na ministerstvu sociálních věcí, školství, kde se podle některých řeší záležitosti jim bližší. Poslední dobou se ovšem zvyšuje zastoupení žen v rozhodujících státních postech, jako jsou finance a armáda.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář