Jdi na obsah Jdi na menu
 


EU: Studující rodina potřebuje státní podporu

21. 6. 2007

Evropský parlament schválil tento týden zprávu, která upravuje slaďování rodinného života mladých žen s jejich studiem. Cílem zprávy je pomoci všem těm, kteří se již stali rodiči a přitom se dále vzdělávají, ať už studiem na škole nebo jiným druhem vzdělávání.

Daňové úlevy, ubytování přizpůsobené rodinám s dětmi, péče o děti během studia, flexibilní studium - to všechno jsou úlevy, o nichž zpráva Evropského parlamentu hovoří. Dle návrhu by členské státy EU měly snížit, či zcela zrušit zdanění pro mladé lidi, kteří studují, pracují a starají se o rodinu nebo závislé osoby (tedy nikoliv jen pro osoby pečující o děti). Státy by rovněž měly poskytovat zvýhodněné studentské pojištění, zejména sociální a zdravotní.

Zpráva Evropského parlamentu rovněž uvádí, že rodičovská dovolená během studia by měla být zahrnuta do celkové odpracované doby žen a zároveň do výpočtů na důchodové zabezpečení tak, aby se dosáhlo zcela rovného postavení mužů a žen.

Vzdělávací zařízení vyššího typu by podle evropských poslanců měla zohlednit mnohdy nedostatečnou finanční situaci mladých rodičů a tomu přizpůsobit peněžní nároky spojené se studiem, včetně vhodné podpory, např. půjček s odloženou dobou splatnosti.

Zpráva Evropského parlamentu tak vysílá signál, že rodičovství a vzdělání nemusí být v rozporu. Podpora mladých rodin, jejichž členové se rozhodnou zvyšovat si studijní kvalifikaci, pak v konečném součtu může zvýšit porodnost. Ženy by navíc díky tomuto kroku mohly přestat řešit dilema, zda dají přednost rodině nebo vzdělávání a kariéře.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář