Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charie Blair: V ČR je žen v politice málo

20. 10. 2007

Cherie Blair, špičková právnička a manželka bývalého premiéra Tonyho Blaira, vystoupila na šestém ročníku konference Dny Evropské unie a USA s příspěvkem na téma rovné šance pro ženy a muže. Posluchače a posluchačky upozornila na to, že Česká republika se s pouhým 16procentním zastoupením žen v parlamentu dostala až za země, jako je Irák, Rwanda nebo Afghánistán.

Jak ale podotkla Lenka Bennerová, ředitelka občanského sdružení Fórum 50 %, které se zabývá větším zastoupením žen v politice a rozhodovacích pozicích, ani Británie nejde v tomto ohledu příkladem - podle žebříčku Meziparlamentí unie (IPU) se země v celosvětovém srovnání nachází až na 52. místě (ČR se aktuálně umístila na 70. příčce).

V rozhovoru pro deník Právo [1] Cherie Blair uvedla, že jedna z věcí, kterou má Velká Británie s ČR společné, je členství v EU. "A samozřejmě unijní zákony jsou zaměřeny na to, aby zajistily věci jako třeba pružné pracovní úvazky. Například direktiva garantující, aby se se zaměstnanci s částečnými úvazky nezacházelo hůř než s jinými s normální pracovní dobou. Není to sice výslovně zaměřeno na ženy, ale ve skutečnosti většinu lidí pracujících na částečný úvazek tvoří právě ženy a v tom je napříč Evropou mnoho rozdílů."

Přitom potvrdila, že platová nerovnost se netýká jen České republiky, ale i Velké Británie. Ženy a muži v UK stále nepobírají stejnou mzdu, přestože rovné platy byly uzákoněny už v roce 1975. Platy Britek dosahují jen na 83 procent toho, co pobírají muži.

[1] Roškot, Jiří: "V Česku potřebujete více žen v politice", Právo, 20.10.2007, roč. 17, č. 245, s. 10


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář