31. července - Den africké ženy
Na 31.7. připadá každoročně Den africké ženy, který se slaví na počest založení Panafrické ženské konference v roce 1962.
Konference se uskutečnila proto, aby se upozornilo na nerovnoprávné postavení afrických žen. Cílem bylo vytvořit podmínky pro dosažení rovnosti mezi pohlavími, a to na poli ekonomickém, politickém, sociálním a kulturním.
Konference zahájila první emancipační vlnu
Emancipační tendence se v 60. letech začaly objevovat prakticky ve všech vyspělých zemích, postavení těchto žen se ovšem v žádném případě nedalo srovnávat s tím, jakého se dostávalo Afričankám.
Zaostalost, negramotnost, podvýživa, nevyhovující hygienické podmínky, zdravotní problémy, plná závislost na mužích, podřízené postavení vůči mužům, domácí násilí ... tak lze charakterizovat postavení afrických žen v 60. letech minulého století.
Uskutečnění Panafrické ženské konference před 45 lety a vytvoření Panafrické ženské organizace v 70. letech, se tak pro Afričanky stalo klíčové. Díky osvětě byly ženy poučeny o základních právech, získaly hygienické návyky a bylo jim poskytnuto odpovídající vzdělání.
V Africe je ale pořád za co bojovat
Navzdory tomu je ale postavení afrických žen stále odlišné, byť se rok od roku zlepšuje.
Ženské konference se v Africe konají každoročně, jejich cílem je diskutovat nad ženskými problémy, šířit osvětu a vyrovnávat rozdíly mezi pohlavími. V porovnání se 60. lety minulého století se ale tematika proměnila, a dá se říci, že se vyrovnala námětům, jimiž se celosvětově zabývají i jiné ženské organizace. Například v loňském roce účastnice ženské konference řešily prezentaci afrických žen v médiích nebo se zabývaly ženskými občanskými právy. V předešlých letech pak rolí žen v mírových procesech, domácím násilím nebo ženskou obřízkou.
Zbývá ještě doplnit, že Den afrických žen tuzemská média tradičně ingnorovala, zmínil se o něm pouze Josef Poláček v Haló novinách.