Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žena a muž v politice - to stále není totéž

30. 9. 2007

Další žena-ministryně skončila v úřadu, druhá skončila v nemocnici kvůli vysokému krevnímu tlaku a ta třetí - o té se poslední dobou moc nemluví. Znamená to, že se chystá likvidace předních političek?

Dana Kuchtová rezignovala na post ministryně školství, ve vládě tak zůstávají už jen dvě ženy. Česká politika tak potvrdilo to, co se o ní traduje už dlouho - ženám se v ní prostě nedaří. Na příkladu dnes už bývalé ministryně školství navíc můžeme doložit, jak odlišně ženy a muži řeší krizové situace. A že ženám ve vrcholových pozicích tradičně neprochází to, co mužům bez problémů.

Ženy neustojí krizi

Vzpomeňme na poměrně nedávnou kauzu, v níž jako hlavní postava figuroval vicepremiér Jiří Čunek. Z útoků na svou osobu si dělal spíše legraci, výzvy politiků a političek k odstoupení nebral vážně. Na postu se nakonec dokázal udržet, a to zejména proto, že nepřiznal svou chybu. A právě v tom je největší rozdíl mezi politiky a političkami. Nejedna žena už nevydržela tlak, který byl na ni vyvinut, ať už v souvislosti s pracovní chybou či zákulisními šachy.

Z toho vyplývá, že zatímco muži se na významných postech drží zuby nehty, ženy pod tíhou argumentů a fakt většinou dobrovolně rezignují. Na místo toho, aby veřejnost, média i politici (a samozřejmě i političky) ocenili, že ženy se za práci, kterou vykonávají, cítí odpovědny a tudíž jsou schopny nést za ni následky, často do nich útočí a kritizují je dvakrát tolik než muže.

Ženy válčí proti ženám

Vysledovat lze přitom další trend - na ženy "hříšnice" se útočí podstatně více než na muže. Přehrajme se nyní opět kauzu Jiřího Čunka. V průběhu diskuzí o jeho vinně či nevinně měl podporu širokého politického spektra, včetně premiéra. V případě Dany Kuchtové už ale taková úměra neplatila. Podpory se jí totiž nedostalo ani od vedení mateřské strany - útok předsedy zelených Martina Bursíka byl navíc mnohem ostřejší, než kritika samotného premiéra.

A co je ještě horší, ostrou kritickou kampaň namířenou proti Daně Kuchtové rozpoutala další žena, což se poslední dobou stává pravidlem ... jakoby ženy úmyslně bojovaly proti sobě, na místo toho, aby se podporovaly. Pokud ale ženy necítí podporu od zástupkyň svého pohlaví, jen stěží ji mohou očekávat od mužů.

Nahradí Danu Kuchtovou v úřadu další žena? Těžko. Její „neúspěch“ se teď bude přetřásat pokaždé, když se dostane na téma nízkého zastoupení žen v politice ...

Rozhovor v Právu: muž je vždy úspěšnější

Rozhovor s Danou Kuchtovou v sobotním Právu navíc potvrdil to, co se ví už dávno - v případě úspěchu i neúspěchu ženy čelí dotazům, které v případě mužů nezazní. Autor interview Alexandr Kramer se bývalé ministryně školství ptá, zda příčinnou jejího odchodu nebyla nízká kvalifikace a zda výuka na gymnáziu a střední umělecké škole byla dostačující. V otázce zaznělo: "Máte pocit, že to je dostatečná průprava pro řízení ministerstva školství? Není to podobné, jakok kdyby se vyučený elektrikář stal generálním ředitelem ČEZ?"

Dana Kuchtová se Kramera ptá, "proč novináři tuhle otázku pravidelně pokládají jen ženám v politice?!" Přitom předkládá příklad bývalého premiéra Stanislava Grosse, který s pouhou maturitou vedl ministerstvo vnitra. "Proč ji teď nepokládají panu Gandalovičovi, který je také učitel a řídí ministerstvo zemědělství?" Podobných příkladů by se našla celá řada.

Pochopitelně nechybí další stereotypní otázky, např. zda si v čele školského rezortu neudělala ostudu a ironické připomínání faktu, že ministrovala "pouze" devět měsíců ("To jsou určitě zajímavé zkušenosti, které získala středoškolská profesorka za devět měsíců pobytu ve vládě"). Opakované analýzy médií potvrzují, že dotazy v tomto duchu muži opravdu nedostávají.

zdroj: Kramer, Alexandr. "V české politice bohužel panují zákony vlčí smečky, říká Dana Kuchtová", 29.9.2007, Právo, roč. 17, č. 227, s. 19

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář