Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příklad z praxe: Být superženou se nevyplatí, říká právnička

1. 9. 2007

"Snažit se být superženou nemá smysl," říká úspěšná právnička Vladimira Papirnik. "Přináší to zbytečný stres a nerealistická očekávání od druhých. Stačí mít vše pod kontrolou a delegovat úkoly. A to nejen v práci, ale i doma."

Příspěvek na téma "když žena řídí muže" publikovala příloha Hospodářských novin Kariéra. Přední česká advokátka Vladimira Papirnik je šéfkou pražské kanceláře americké firmy Squire, Sanders & Dempsey a současně maminka tří dětí. Pro tento deník připravila například i desatero "Jak řídit muže".

Šéfky: Podporujte mužské kolegy, ať se starají o děti

Její základní krédo pak zní, že "gender není téma", respektive říká, že zacházet se má s každým stějně, bez ohledu na to, jestli jsou to muži nebo ženy. Od svých kolegů-mužů totiž neočekává, že se k ní budou chovat jinak jen proto, že je ženou. Sama navíc žádné rozdíly mezi pohlavími nedělá - člověka hodnotí podle odvedené práce a výsledků.

To personalista Jan Bubeník, který je v příspěvku také citován, se nebrání preferování žen, tedy za předpokladu, že jsou muž a žena "stejně dobří a převažují-li ve vedení muži, radím vzít ženu," říká. Podle něj totiž ženy dokáží v mužích probudit "lepší stránky" a kultivovanější jednání. Tým má pak celkově lepší výsledky. Bubeník pak dále uvádí, že Vladimira Papirnik je pro ženy i společnosti dobrým příkladem. "Úspěšné ženy svou jinakost nijak neakcentují, vůbec to tam netahají a svou jinakost mají jen v záloze v zadní kapse."

Obrazek

Šéfka pražské kanceláře právnické firmy souhlasí s tím, že aby byla žena ve svém oboru skutečně dobrá a dočkala se uznání, musí pracovat dvakrát tolik než muž. Ženám pak dále radí, aby si našly čas na rodinu a podporovaly mužské kolegy a podřízené, aby to dělali také tak. "V tom je váš osobní příklad důležitý jak pro muže, tak pro ženy," vysvětluje Vladimira Papirnik. "Ženám musíte ukázat, že to jde, a mužům, že je to potřeba."

Genderové předsudky existují všude

Právnička českého původu má tři děti, když jí bylo 15, s rodiči zamířila do Chicaga. Před dvanácti lety se vrátila zpět do Čech. Při srovnávání s českým a americkým prostředím, co se týká rovných příležitostí, uznává, že pro Češky i Čechy gender tématem je - zkombinovat kariéru s rodinou je za "velkou louží" o něco jednodušší.

Genderové předsudky sice existují všude, ale třeba konkrétně v Americe nejsou tolik markantní. Už jenom proto, že "v USA je společnost vytrénovaná, že předsudky aspoň nedává najevo." Pamatuje si ale i na další výhody, které v českém prostředí postrádá. "Služby všeho druhu tam prostě fungují mnohem lépe. Když už jsem v pátek nemohla a nechtěla vařit, dalo se koupit i něco lepšího než jen [jídlo u] McDonald´s," říká právnička.

Vladimira Papirnik předkládá svoje desatero: "Jak řídit muže"

gender není téma

Zacházejte s každým stejně, bez ohledu na to, jestli jsou to muži nebo ženy.

věrte si

Vaše jednání se nesmí odvíjet od toho, jestli jste žena nebo muž. Nečekejte proto zvláštní zacházení jen proto, že jste žena.

stav na tom, co umíš

Vybudujte si dobrou pověst na základě vašich dovedností, ne na základě toho, že jste žena. Dělejte dobře svou práci, ať vás lidé ocení v první řadě jako výborného odborníka, a teprve v druhé řadě jako ženu.

ale nepotlačuj sama sebe

I když se budete řídit výše uvedenými radami, někteří lidé se budou stále pozastavovat nad tím, že jste žena ve vedoucí pozici. Budou s tím mít problém a budou o tom mluvit. Nesnažte se stát mužem, buďte ráda, že jste žena. Ale uvědomte si, že budete muset pracovat o trochu víc, abyste se prosadila. Akceptujte to a dejte se do toho!

jdi příkladem

Najděte si čas na svou rodinu a podporujte své mužské kolegy a podřízené, aby to dělali také tak. V tom je váš osobní příklad důležitý jak pro muže, tak pro ženy, i když pro každého jinak. Ženám musíte ukázat, že to jde, a mužům, že je to potřeba.

dělej, co tě baví

Pokud vás nebaví to, co děláte, nebudete dlouhodobě ani dobří ani efektivní. A nezáleží na tom, jestli jste muž nebo žena.

nejsi superžena

Snažit se stát superženou nemá smysl. Přináší to zbytečný stres a nerealistická očekávání od druhých. Stačí, když budete mít vše pod kontrolou a budete delegovat úkoly, a to nejen na pracovišti, ale i doma.

nenadržuj

Někdy je těžké být spravedlivý. Často ženy potřebují vaši radu víc než muži nebo potřebují rady jiné. Dejte jim je, ale ne na úkor mužů ve vašem týmu.

neber si věci osobně

Pro ženu může být těžké, aby pracovní věci nebrala osobně a nezabývala se jimi i ve volném čase. Musíte se naučit být trochu nad věcí. Jestli je vaše pohlaví pro někoho problém, je to jeho problém, a ne váš.

neztrácej smysl pro humor

Ať se vám to líbí nebo ne, jsme stále v menšině. Dokud to tak bude, zachovejte si smysl pro humor. Budete ho potřebovat!

zdroj: Nádoba, Jiří. "Nezkoušejte být superžena, nestojí to za to", HN, 29.8.2007, s. 14

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář