Jdi na obsah Jdi na menu
 


Politika jako džungle, aneb proč je postavení žen stále nerovné?

19. 10. 2007

Mediální scéna nás opakovaně utvrzuje v tom, že v otázce odstraňování některých stereotypů stále nedošlo k žádnému posunu. Příkladem z poslední doby může být medializace odchodu bývalé ministryně školství Dany Kuchtové. 

Svědčí o tom rozhovory, které s ministryní zástupci a zástupkyně médií realizovali. Tradičně se v nich objevovaly otázky v duchu, zda byla Dana Kuchtová dostatečně kvalifikovaná k tomu, aby zvládla ministerský post a zda na to "opravdu  měla". Medializace tohoto případu tak opakovaně potvrdila, že redakce k jednotlivým ženám stále přistupují odlišně než k mužům. Ať už formou nestandardních dotazů, útoků na soukromí či preferování oblastí, jež v případě mužů zůstávají tabu - tak vypadá obraz ženy v médiích.

Reflex: Politika jako džungle

V rozhovoru pro týdeník Reflex Dana Kuchtová upozornila na skutečnost, že prezident Václav Klaus na její rezignaci nereagoval dle protokolu a zásad slušného chování. Obálka potvrzující rezignaci byla nadepsána rukou, jméno se objevilo bez titulu, celá korenspondence byla vyřizována nepřímo. Postupoval by Václav Klaus stejně, kdyby se jednalo o muže? Těžko.

Nejen případ Dany Kuchtové ukazuje, že veřejně působící ženy se musí neustále obhajovat a uspravedlňovat svoje kroky. To dokreslují i reakce předsedy Strany zelených Martina Bursíka a premiéra Mirka Topolánka. Prvně jmenovaný se za Danu Kuchtovou na veřejnosti nepostal, ten druhý hovořil o tom, že výkon ministerské funkce "manažersky nezvládla". Jak ale uvádí Dana Kuchtová, nic podobného se od premiéra nikdy osobně nedozvěděla, šlo tedy pouze o vzkazy předávané v rámci médiích, což je mimochodem další typická věc.

Následující úryvky přepisují rozhovor z týdeníku Refex - poukazují na odlišnosti při pokládání otázek.

Nebyl to příliš velký skok, z postu místostarostky přejít hned na post ministryně? Třeba vás i proto političtí metadoři nebrali příliš vážně.

Toho si novináři pečlivě všímají u žen, ale otázky podobného typu nekladou mužům. Přestože mnohem menší zkušenost s vysokou politikou měl třeba Jiří Čunek, který je dnes vicepremiérem. Mnoho ministrů není vůbec odborníky ve svém současném oboru, přišli tam jako ryze političtí ministři a nikdo se jich teď neptá, jestli to náhodou nebylo pro ně příliš.

Když to porovnáme s případem Čunek, vicepremiér vlády byl vyzýván kvůli své korupční kauze k rezignaci mnohokrát a mimochodem měl také potíže s čerpáním peněz z evropských fondů. Přesto ten tlak vydržel.

Na rozdíl od něj jsem nedokázala přesvědčit předsednictvo své strany, že jsem chybu neudělala, a vedení strany se za mě jednoznačně nepostavilo. Měla jsem úplně jinou pozici než Jiří Čunek.

V podobném duchu se nesl i rozhovor publikovaný v deníku Právo, který je zmiňován v textu Žena a muž v politice - to stále není totéž.

zdroj: Šíma, Milan. Politika je džungle. 11.10.2007, Reflex, roč. 18, č. 41, s. 94

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář