Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když nevstřelíš na mistrovství světa branku, jsi neplodná!

15. 9. 2007

Deník Sport vyslal v sobotním vydání k veřejnosti následující poselství: Pokud se fotbalistky na mistrovství světa v zápase střelecky neprosadí, znamená to, že mužstvo sestává z jedenáctky neplodných žen. Jak jinak si vysvětlit titulek "Šok na MS žen: neplodné Němky!" [1]

Redakční zpráva informuje o právě probíhajícím mistrovství světa žen ve fotbale, když shrnuje průběh kvalifikačních bojů a výsledky v jednotlivých skupinách. Co do informační kvality se tedy zmiňovanému úryvku nedá nic vytknout.

Když redakce chce "pobavit" ...

Naopak lze ocenit snahu, že deník opětovně připomíná aktivitu rozhodčí Dagmar Damkové [2], což vyzdvihuje v podtitulku "Česká sudí Dagmar Damková řídila vítězný zápas Japonek nad Argentinou, který rozhodla jediná branka až v nastaveném čase".

Chvála však končí u hlavního titulku - ten vychází z tradiční stereotypizace a tendencí "pobavit za každou cenu", přitom neopomíná zdůraznit, že ženský fotbal je méněcenný. Nadpis navíc vůbec není v souladu s obsahem zprávy, po přečtení textu nenajdeme jedinou souvislost ani žádný údaj, který by "neplodnost" Němek potvrzoval. Posuďte sami:

"Po úvodní jedenáctibrankové kanonádě do sítě Argentiny se německé favoritky na světovém šampionátu fotbalistek ani jednou střelecky neprosadily. Remízou s Anglií sice obhájkyně titulu promarnily šanci s předstihem si zajistit postup do čtvrtfinále, ale zůstaly v čele skupiny A. Velkou šanci bojovat o medaile živí Japonky, které jediným gólem pokořily Argentinu. Zápas v Šanghaji, který řídila jako hlavní sudí Dagmar Damková, rozhodla v první minutě nastaveného času Japonka Nagasatová. V ´béčku´ si připsaly první výhru olympijské vítězky ze Spojených států a také tým KLDR. Se čtyřmi body jsou oba celky na nejlepší ceště do čtvrtfinále. Američankám zajistila vítězství dvěma brankami útočnice Wambachová, Severní Korejky stejným poměrem zdolaly Nigérii."

Metafora jako argument?

Neplodné Němky tak mají být metaforou pro fakt, že fotbalistky se v utkání "ani jednou střelecky neprosadily". Těžko by však redaktoři deníku Sport napsali to samé o mužích, těžko by se objevil titulek "Šok na MS mužů: impotentní (či neplodní) Němci!"

Argumenty pro publikování takového nadpisu pak neexistují ani tehdy, pokud přistoupíme na fakt, že bulvarizační tendence a "senzační" titulky se objevují prakticky v jakémkoliv periodiku. Taková skutečnost nic nemění na tom, že titulky by měly shrnovat obsah úryvku, který propagují.

(kz)

[1] zdroj: "Šok na MS: neplodné Němky", Sport, 15.9.2007, roč. 55, č. 216, s. 8

[2] Dagmar Damková byla nominována mezi hlavní rozhodčí šampionátu, česká ženská fotbalová reprezentace se na klání neprobojovala. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář