Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy a stereotypy

Příspěvky

Mateřství jako povinnost ženy, aneb jak média reagují, když žena děti nechce

23. 6. 2007

Během tohoto týdne plnily stránky deníků zprávy o ženském rekordu plavkyně Yvetty Hlaváčové. Na tom by nebylo nic divného, vždyť šlo bezesporu o úspěch. Velká publicita zprávy navíc potvrzuje, že média si sportovních úspěchů žen všímají stejně, jako těch mužských. Jak je ale patrné, prezentaci ženských úspěchů stále provázejí stereotypy.

Tak například redaktor MF DNES Milan Eisenhammer v dnešní příloze Víkend slibuje už v perexu, že čtenáři a čtenářky se kromě informací týkajících se sportovního úspěchu dále dozví, "proč plavkyně neplánuje dítě". Na tom by koneckonců nebylo nic zarážející, vždyť funkcí publicistického rozhovoru je postihnout širokou oblast zpovídaného či zpovídané, tedy včetně osobní roviny.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a stereotypy | Komentářů: 10

O stereotypech v médiích nerozhodují redakce, ale jednotlivci

30. 5. 2007

"Nejhezčí předměty vesmíru jsou letos z Asie", tak zní titulek k článku, který informuje o právě proběhlé soutěži krásy Miss Universe (publikován v regionálních denících vydavatelství VLP). Je to stereotyp, nebo to není stereotyp? 

Na první pohled rozhodně ano, vždyť ženy přirovnává k předmětům, tedy k bytostem, které jsou dobré akorát pro to, aby chodily po molu a dávaly na odiv svou krásu. S takovými předměty se pak zachází jako s loutkami, které se během "slavnostního" večera převléknou do večerních rób, aby se vzápětí mohly svléknout a vzít si plavky. Sexy postava s ideálními mírami a krásná tvář, to je oč tu běží. Podobné soutěže pak ženy jednoznačně diskriminují

Po přečtení celého textu je ale nutné výrok o stereotypech poopravit ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a stereotypy | Komentářů: 1

Tenistka Vaidišová podporuje stereotypy

17. 5. 2007

Do sporu o rovnosti prémií na mužských a ženských tenisových turnajích vstoupila také česká tenisová jednička Nicole Vaidišová. Podle ní by měly ženy vydělávat stejně velké peníze jako muži i díky svému vzhledu. "Myslím, že  spousta lidí se chce dívat na dobře oblečené dívky. Myslím, že nám móda hodně pomohla, fanoušci nás sledují také díky tomu," řekla pro Lidové noviny aktuálně sedmá hráčka světa.

Zastánci rovných odměn dosud argumentovali hlavně tím, že úroveň ženského tenisu je vysoká a že zápasy jsou pro diváky leckdy zajímavější než mužské duely, plné dělových servisů, po nichž výměna často končí. Vaidišová jako první argumentuje tím, že fanoušci chtějí vidět hezké dívky. Podle autora příspěvku to sice není zrovna politicky korektní prohlášení, ale je bezesporu pravdivé ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a stereotypy | Komentářů: 0

Ženský hokej? Díky stereotypům v pozadí toho mužského

12. 5. 2007

Český hokej je národní zábava, točí se v něm miliony, je to mediální tahák a snad i ten poslední zbloudilec ví, že se hraje mistrovství a jak že to ti naši vlastně dopadli. Naši hoši. Napadlo už někoho, proč se za mediálního zájmu nehraje mistrovství světa v ženském hokeji? Proč nemáme žádné Čechmánkové, Výborné a Plekancové? Máme, jenomže v ženském hokeji nejde zdaleka o takové peníze, aby někoho zajímal.

Ženská hokejová reprezentace odehrála svůj vůbec první zápas v roce 1989 na mistrovství Evropy v Düsseldorfu, Češky tam tenkrát skončily sedmé. Český ženský hokej ale oficiálně existuje od roku 1984 a má na svém kontě celkem sto padesát dvě utkání, naposledy na letošním mistrovství světa v Japonsku. Hraje se česká ženská liga a letos počtvrté byla také zvolena hokejistka roku. Proč tedy všechno v tichosti, bez zájmu kamer a sázkových kanceláří?

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a stereotypy | Komentářů: 2

Další extrémně vyhublá modelka na molu

9. 5. 2007

Nedávná přehlídka v australském Sydney ukázala, že módní průmysl stále dává příležitost extrémně vyhublým modelkám. Po molu se totiž procházela dívka vyhublá až na kost (foto dále). To spustilo lavinu kritiky, která se snesla především na návrháře, jenž přehlídku organizoval. Odpůrci tak znovu upozornili na nebezpečnost podpory anorexie a ignorování tohoto problému, který sužuje stále větší počet mladých dívek. Návrhář se bránil tím, že ostatní modelky na přehlídce "měly klasické míry".

A co na to říká česká modelka Daniela Peštová?

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a stereotypy | Komentářů: 0

Diskriminace na pracovišti? Hlavně kvůli věku a mateřství

3. 5. 2007

Tři čtvrtiny občanů a občanek České republiky se domnívají, že u nás dochází při zaměstnávání k diskriminaci některých skupin obyvatel a obyvatelek. Za rozhodující faktory pokládají věk, mateřství a zdravotní stav.

Podle průzkumu agentury STEM, kterého se zúčastnilo téměř 1200 respondentů a respondentek, je o diskriminaci kvůli věku přesvědčeno 87 procent z nich, tři čtvrtiny vidí znevýhodnění kvůli těhotenství a mateřství a 72 procent zase kvůli zdravotnímu stavu či postižení.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a stereotypy | Komentářů: 2

Kdo může hrát v komedii Dívčí válka? Podle tvůrce jen ti normální!

1. 5. 2007

Nepřehlednutelná postava českého showbyznysu, herec, výtvarník a principál Prozatímně osvobozeného divadla, František Ringo Čech, se zase jednou pokusil o vtip. To když v rozhovoru pro Deník Vysočina uvedl, že hrát v jeho autorské hře Dívčí válka zvládne naprosto každý - stačí jen, když se s ním osobně sblíží. Na odpověď novinářky, jak takové sblížení probíhá, odpověděl, že "ve velmi lehkejch zkouškách, které byste složila i vy, pokud nejste lesba nebo magor, jednoduše nenormální". Tak hlavně, že sám autor je dostatečně normální ...
 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a stereotypy | Komentářů: 0

Feministky se prý neozvaly proti koncepci soutěží krásy

30. 4. 2007

Martin Rychlík sepsal pro týdeník Euro komentář týkající se soutěží krásy. Nadneseně uvádí, že ČR by vedle soutěží Miss ČR a Česká Miss snesla ještě jednu - třeba Miss Czechia. To by samo o sobě nebylo zarážející, poznámku si ale vysloužil další text, v němž autor uvádí, "že máme zanechat tradičního žehrání na to, jak honba za idealizovanou sexy postavičkou vede k anorexii, sebevraždám a kdoví k čemu ještě". To jsou témata, ze kterých by si novináři a novinářky rozhodně neměli dělat legraci, ani je zpracovávat v rámci "odlehčených" publicistických útvarů, jako je třeba fejeton.

Okomentování si ale žádá ještě další úryvek: Martina Rychlíka totiž zaráží, "že se ještě neozvaly například expertky na gender studies, jež už u nás vyučují v řadě škol. Ty by měl koncept soutěží Miss hluboce deptat. Vždyť co může být pro ženu urážlivějšího, než degradace na sexuální objekt pro maskulinní patriarchální societu" ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a stereotypy | Komentářů: 0

I muži mohou být hodnoceni jako ženy

28. 4. 2007

Nedávno proběhlé soutěže krásy měly za následek zvýšené publikování námětů souvisejících s ženskou krásou. Fotografie "ideálních žen", ankety o tom, které ženy jsou největšími sex-symboly, zaplnily stránky prakticky všech periodik. Tato tematika měla jedno společné: byli to muži, ať už v roli autorů textů či zpovídaných, kteří byli automaticky zmocněni k tomu, aby hodnotili fyzickou krásu a přitažlivost žen.

Příspěvek v Blesk magazínu dal ale konečně příležitost také ženám. Text ukazuje, jak to vypadá, když se role obrátí - žebříček "deseti sexy drsňáků" sestavily ženy. Muži byli nejen vybráni, ale i patřičně zhodnoceni. Autorka přitom nešetřila "stereotypními" přívlastky, kterými muži častují ženy. 

Co v textu zaznělo? Čtěte dále ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a stereotypy | Komentářů: 0

Když to vypadá jako stereotyp a přitom to stereotyp není

27. 4. 2007

Včerejší Magazín DNES přiřadil k rozhovoru s herečkou Sandrou Novákovou titulek "Pusinka z Ordinace". Může být považován za stereotypní? V tomto případě nikoliv, protože vychází z reality - Sandra Nováková se stala jednou z hlavních hrdinek filmu Pusinky, současně hraje zdravotní sestru v seriálu Ordinace. Zmíněná problematika poukazuje na skutečnost, že mediální texty a titulky k nim přiřazené, se vždy musí posuzovat v kontextu dané situace. 

Přívlastek stereotyp se v tomto případě hodí spíše na fotografie (k nahlédnutí dále). Herečka je stylizována do role "lolitky", čemuž odpovídá výběr oblečení (krátká sukně, po vzoru asijských školaček v bílých punčoškách a vietnamkách, s laškovně roztaženýma nožkama).

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a stereotypy | Komentářů: 0